25 7985864 michk@onet.pl

Szachiści Hetmana w Międzynarodowym Turnieju Szachowym Niesłyszących w Pszczynie

Klub Sportowy Głuchych Hetman w Łukowie dzięki dużemu wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych  i  Ministerstwa Sportu i Turystyki zorganizował dla uczczenia Jubileuszu 90-lecia urodzin członka klubu  i najstarszego czynnego niesłyszącego szachisty w Polsce Ludwika Kamińskiego turniej szachowy z udziałem zagranicznych niesłyszących szachistów. Turniej zorganizowano w Pszczynie w miejscu zamieszkania Ludwika Kamińskiego.  Pszczyna leży w województwie śląskim i posiada wiele cennych historycznych zabytków wartych zwiedzenia.
Zorganizowanie imprezy w mieście znacznie oddalonym od siedziby KSG Hetman było możliwe dzięki wsparciu organizatorów XI Międzynarodowego Festiwalu Szachowego  a szczególnie kierownika tego Festiwalu Marii Wiatr. Festiwal szachowy pod patronatem burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola odbył się w dniach 14-19 lipca 2015 r i w tym samym czasie i miejscu odbył się nasz Międzynarodowy Turniej Szachowy Niesłyszących. Sędzią głównym Festiwalu Szachowego był Łukasz Brożek a  sędzią pomocniczym dla naszego turnieju był Hieronim Halamus. Turniej był zgłoszony do FIDE dzięki czemu była możliwość zdobycia punktów rankingowych ELO.
Na otwarciu Turnieju obecni był Dariusz Skrobol oraz wiceprezes PZSN Wojciech Stempurski, który w imieniu PZSN wręczył Ludwikowi Kamińskiemu  wygrawerowany drewniany dyplom z życzeniami.
Udział w turnieju wzięło 29 polskich szachistów z 8 klubów oraz 21 szachistów zagranicznych z Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacja, Łotwy i Niemiec. Z naszego klubu Hetmana Łuków udział wzięło trzy szachistki i osiem szachistów. Grano 2 rundy dziennie z wyjątkiem w dniu 15 lipca kiedy była tylko jedna runda. W tym dniu w czasie wolnym  zawodnicy zwiedzali  Zamek, który był w przeszłości  rezydencją książąt Hochberg von Pless oraz otaczający Zamek park.
Turniej wygrał w klasyfikacji mężczyzn Marcin Chojnowski z Arkadii Otwock. Zwycięstwo zapewnił sobie w ostatniej rundzie wygrywając z Tomaszem Miozgą, który do przedostatniej rundy był liderem. Kolega klubowy Marcina Krzysztof Chęciak zajął drugie miejsce z tą samą ilością punktów ale miał minimalnie gorszą punktację pomocniczą. Tomasz Miozga ze Śląskiego Klubu mający dopiero 23 lata zajął trzecie miejsce. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Natalya Myronenko z Ukrainy, która w ogólnej klasyfikacji zajęła wysokie ósme miejsce. Z szachistów Hetmana najwyższe bo 31 miejsce zajęła Monika Wilgos a tuż za nią Jan Kruczyński.  Wilgos Roman zajął 35 miejsce a Bożena Krzyszkowiak 37 miejsce. Pozostali nasi szachiści zajęli miejsca w ostatniej dziesiątce. Uwzględniając oddzielną klasyfikację kobiet to na 9 startujących kobiet Monika Wilgos zajęła czwarte miejsce a Bożena Krzyszkowiak – szóste miejsce.
Szczegółowe wyniki w załączeniu.
Na zakończenie Turnieju na dziedzińcu Hotelu PTTK odbył się bankiet, na którym wręczono kwiaty i upominki Ludwikowi Kamińskiemu. Przedstawiciel PZSzach wręczył Jubilatowi Złotą Odznakę Honorową PZSzach. Jubilat podziękował za życzenia i upominki i zaprosił na poczęstunek tortu wykonanego w kształcie szachownicy z białymi i brązowymi figurami.
Następnie wiceprezes PZSN Aleksander Kubin wręczył puchary najlepszym trzem szachistkom i szachistom. Sześciu najlepszych kobiet i dziesięciu najlepszych mężczyzn otrzymało wartościowe nagrody rzeczowe a wszyscy dyplomy  z wpisanymi miejscami.
Uczestnicy zagraniczni podziękowali organizatorom za wspaniałą organizację i namawiali aby Polska zorganizowała za kilka lat Mistrzostwa Europy lub Świata w Szachach Głuchych.

K.Michalczuk

FacebookGoogle+Podziel się